MAINS BLOCK MD07-16-EU/SP USB-A/C
Better Award
Description
Supra LoRad MD07-16-EU/SP USB – Shielded Mains Block
with Surge Protection, NIF Filtering & USB Charging
Key Features
  • Wall Mountable: Convenient for any setup
Specifications
  • USB Output: 5-12V DC, up to 20W (Type A: Quick Charge 3.0; Type C: Power Delivery 3.0)
  • Power Capacity: Supports up to 16A with 3840W continuous power.
Configurable Filtering Options
Standard NIF configuration includes:
  • Output 1-2: Non-filtered but surge-protected (ideal for amplifiers)
  • Remaning Outputs: Filtered and surge-protected
Shielded Design for Cleaner Sound and Picture
Important Installation Note
Benefits
  • Enhanced Audio & Visual Quality: Shielding and filtering for clearer sound and picture.
  • Durable, Safe Construction: Engineered to meet the highest European safety standards.
  • Made in Sweden: Built with quality and performance in mind.
Experience better sound, safer power, and a cleaner environment with the Supra LoRad mains blocks
Additional information
Weight 1 kg
Brand
SUPRA LoRad
Product Type
Mains Blocks
Chassis
Aluminum
Maximal RFI damping
40 dB
Regional Standard
European
Package
1PC
Fuse
No
Inlet socket
SUPRA MCH-16 16A
Internal wiring
2.5sqmm Tin plated OFC
Length (L)
537mm
NIF Filtered outlets
5 pcs
Non filtered outlets
2 pcs
Number of Sockets
7 pcs
Outlet socket
Schuko, SUPRA MCH-16/EU
Surge Protection
Type 3, Uc = 2.5kV (Phase to Neutral) 4.0kV (Phase or Neutral to ground), Up = 2.0kV (Phase to Neutral) 2.05kV (Phase or Neutral to earth)
USB-Socket
1 pc USB Type A & C
Width & height (WxH)
90x50mm
Good-Better-Best
Better
Connector Type Side A
Mains Inlet C20 16A
Connector Type Side B
Outlet Schuko 16A
Power Rating
250V/16A/4000W